warzywnik_drewniany_w_ogrodzie

Domowy ogródek warzywny w drewnianych skrzyniach

Warzywnik drewniany

Domowy ogródek warzywny w drewnianych skrzyniach

Uprawa własnych warzyw, owoców i ziół jest prostsza niż może Ci się wydawać, a korzyści jest mnóstwo! Własny warzywnik to nie tylko zdrowe, pełnowartościowe i jakościowe plony, ale również odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu oraz ogrom satysfakcji z własnych upraw. Oto pięć kroków, które pomogą Ci rozpocząć uprawę ekologicznych warzyw w skrzyniach w ogrodzie:

  1. Wybierz odpowiedni rodzaj warzywnika: Skrzynie powinny być wykonane z materiałów ekologicznych - najbardziej ekologicznym jak również ekonomicznym wyborem będzie - warzywnik drewniany. Postaraj się unikać korzystania z plastikowych skrzyń. Dopasuj wielkość oraz głębokość skrzyń do planowanych upraw oraz możliwości metrażowych Twojego ogródka.
  2. Wybierz optymalne miejsce: Zwróć uwagę na strony świata i wybierz miejsce w ogrodzie, które otrzymuje odpowiednią ilość słońca jak również ma dostęp do wody. Unikaj obszarów zbyt zacienionych, w których warzywa nie będą miały wystarczającego dostępu do światła słonecznego. Najlepsze uprawy uzyskasz zakładając warzywnik w południowej bądź zachodniej części swojego ogrodu.
  3. Przygotuj właściwie glebę: Wypełnij skrzynie ekologicznym podłożem, składającym się z gleby ogrodowej odpowiedniej do uprawy owoców i warzyw. Wymieszaj ją z kompostem organicznym czy nawozami naturalnymi - dla optymalizacji nawodnienia upraw możesz również użyć hydrożelu.
  4. Wybierz odporne odmiany: Przy doborze odmian ulubionych warzyw, czy owoców zwróć uwagę na te, które są odporne na choroby i szkodniki, co pozwoli Ci uniknąć stosowania szkodliwych chemikaliów.
  5. Nie zapominaj o regularnej pielęgnacji: Systematycznie usuwaj chwasty, kontroluj choroby czy szkodniki, dzięki temu unikniesz ich rozprzestrzenienia. W okresach suszy zadbaj również o właściwy poziom nawodnia roślin i odpowiednio często podlewaj najlepiej zgromadzoną wcześniej deszczówką.

Stworzenie ekologicznego domowego ogródka warzywnego w drewnianych skrzyniach wymaga trochę cierpliwości i pracy, jednak pyszne oraz zdrowe warzywa, owoce i zioła z własnego ogrodu z pewnością zagwarantują każdemu mnóstwo satysfakcji i radości.