Jak przygotować balkon do wiosny

Jak przygotować balkon do wiosny

Jak przygotować balkon do wiosny: poradnik i inspiracje

Balkon to wspaniałe miejsce, gdzie można odpocząć, spędzać czas z przyjaciółmi lub czytać książki. Szczególnie wiosną, balkon będzie idealnym miejscem, aby cieszyć się jej pięknem, bez konieczności opuszczania domu. Jeśli chcesz stworzyć piękny balkon na wiosnę i cały sezon, to warto przeczytać kilka porad, które pomogą Ci w zaplanowaniu i urządzeniu tej przestrzeni

Zdecyduj, jakiego stylu balkon chcesz

Przede wszystkim zdecyduj, jaki styl jest Ci najbliższy. Wszystko zależy od tego czy wolisz minimalistyczne wnętrza, rustykalny wygląd czy może coś w stylu boho? Twoja przestrzeń powinna odzwierciedlać Twoją osobowość i gust, ale również nawiązywać do stylu Twojego mieszkania i być jego integralną częścią. Jeśli chcesz stworzyć ponadczasową przestrzeń balkonową - zdecyduj się na szeroko pojętą klasykę - a styl podkreśl dodatkami oraz wprowadzonym kolorem.

Użyj płytek i podestów tarasowych

Dobór odpowiednich płytek balkonowych czy podestów trasowych potrafi całkowicie odmienić charakter naszego balkonu. W nowszych budynkach balkony przygotowane przez deweloperów zazwyczaj wykończone są płytkami gresowymi i mają dość estetyczny wygląd - jednak nie zawsze wpisują się w wizję projektową tej przestrzeni. W starszym budownictwie nawierzchnia balkonów jest często uszkodzona czy wybrakowana. I w takich sytuacjach rozwiązaniem będą specjalnie do tego przeznaczone płytki czy podesty tarasowe. Dostępna oferta na rynku jest na prawdę szeroka, a montaż dziecinnie prosty - można wybrać podesty tarasowe z naturalnego drewna, deski kompozytowej czy dość popularne teraz podesty z materiału z recyklingu. Ważne by zwrócić uwagę żeby podesty pasowały do wybranego przez nas stylu, ale również były trwałe i wytrzymałe. Zatem warto zwrócić uwagę na odporność na warunki atmosferyczne i wybrać te mrozodporne, nie odkształcające się przy zmianach temperatur oraz z czasem nie zmieniające koloru.

Wybierz meble i dodatki


Wybierając meble i dodatki, pamiętaj, żeby wybrać te, które pasują do stylu, na który postawiłeś. Jednak przede wszystkim zwróć uwagę na ich jakość - pamiętaj, że zakupiony zestaw balkonowy powinien nie tylko pięknie się prezentować ale również być odporny na różne warunki atmosferyczne - takie jak deszcz, palące słońce czy niskie temperatury. Na balkonie warto postawić stół z krzesłami , gdzie można wypić poranną kawę lub zjeść wspólny posiłek z najbliższymi. Warto również wygospodarować miejsce na mebel do odpoczynku - np na leżak, na mniejszych balkonach świetnie sprawdzi się np fotel podwieszany. Rozmiar i ilość mebli balkonowych dobieraj do możliwości metrażowych swojego balkonu - złota zasada mówi, że zestaw wypoczynkowy nie powinien zajmować więcej niż 1/3 aranżowanej przestrzeni. Nie zapomnij o dodatkach - takich jak poduszki, dywany, lampiony i innych dekoracjach balkonowych. Dopasuj je kolorem i stylem do założonego projektu.

Rośliny, rośliny, rośliny!


Balkon bez roślin to jak ogród bez kwiatów. Rośliny wprowadzą do Twojego balkonu świeżość i kolor. Przed zakupem roślin warto wiedzieć, jakie gatunki najlepiej rosną na Twoim balkonie. Zwróć uwagę na warunki klimatyczne, jakie panują na Twoim balkonie - intensywność słońca, wiatr czy wilgotność. Na bazie tych informacji dobierz rośliny, które będą najlepiej rosnąć w tych warunkach. Możesz wybierać między różnymi kwiatami, ziołami, czy też warzywami i owocami.
Po posadzeniu roślin na balkonie koniecznie trzeba o nie dbać. Pamiętaj, aby podlewać rośliny regularnie, zapewnić im odpowiednie nawożenie, oraz usuwać martwe liście i kwiaty. Okresowo używaj nawozów, najlepiej naturalnych oraz monitoruj rośliny pod kątem szkodników. Tym samym zapewnisz roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia, a Twój balkon na wiosnę będzie wyglądał pięknie i zachęcająco.


Wybierz odpowiednie donice


Wybierz donice, które będą dobrze pasować do stylu Twojego balkonu, ale również spełnią wymagania roślin, jakie tam sadzisz. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór donic i pojemników do sadzenia roślin, jednak pamiętaj, żeby oprócz walorów estetycznych (kształt i kolor), zwrócić także uwagę na inne kwestie. Przede wszystkim materiał, z którego donice są wykonane powinien być wytrzymały na ewentualne uszkodzenia. Upewnij się że donica jest też mrozodporna oraz nie odkształci się i straci koloru przy zbyt wysokich temperaturach i długiej ekspozycji na słońce. Zwróć uwagi na funkcjonalność - pamiętaj, aby donice miały otwory odpływowe, albo wygodny wbudowany rezerwuar wody który zabezpieczy rośliny przed zalewaniem i dodatkowo nawodni rośliny podczas naszej nieobecności.


Oświetlenie


Oświetlenie to ważny element, który wpływa na atmosferę Twojego balkonu. Na rynku znajdziesz wiele różnych rozwiązań - od girland, lamp stojących do lampionów czy stolików solarnych. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę, czy wybrane źródło światła przeznaczone jest do użytku na zewnątrz. Oświetlenie to nie tylko odpowiedni nastrój ale dodatkowo pozwoli na korzystanie z balkonu także wieczorem.

Cieszyć się balkonem

Ostatnią i najważniejszą radą jest cieszenie się balkonem! Balkon to przestrzeń, w której możesz odpocząć i naładować baterie. Ciesz się piękną roślinnością, zrelaksuj się na leżaku i spędzaj czas z przyjaciółmi. Pamiętaj, że Twój balkon to Twój mały kawałek świata, który możesz urządzić tak, aby był dla Ciebie idealnym miejscem do odpoczynku.