Trendy ogrodowe na rok 2023 - co będzie modne w ogrodnictwie?

Trendy ogrodowe na rok 2023 - co będzie modne w ogrodnictwie?

Trendy ogrodowe na rok 2023 - co będzie modne w ogrodnictwie?

Trendy ogrodowe na rok 2023: co będzie modne w ogrodnictwie?

Ogrodnictwo to dziedzina, która od lat cieszy się niezwykłym zainteresowaniem i z roku na rok zyskuje na popularności. Życie w biegu i miejskim zgiełku sprzyja chęci obcowania z naturą. Rośliny są nie tylko ozdobą naszych przestrzeni, ale również dostarczają nam pożywienia oraz mają kojący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie trendy zapanują w ogrodnictwie w 2023 roku? Zobaczmy.

Ogrodnictwo miejskie

Jednym z największych trendów ogrodowych na 2023 rok będzie ogrodnictwo miejskie. Miasta skupiają coraz więcej ludności, a ich mieszkańcy coraz chętniej chcą uprawiać rośliny w dość ograniczonej przestrzeni, którą dysponują. Dlatego ogrody miejskie, ogródki dachowe i ogrody na balkonach zyskują coraz większą popularność.
Ogród miejski to nie tylko sposób na uprawę roślin, ale również na zwiększenie bioróżnorodności i ochronę środowiska. Rośliny przede wszystkim wpływają pozytywnie na jakość powietrza - pochłaniając szkodliwe substancje, stwarzają pożywienie oraz miejsce do życia dla niektórych zwierząt (małe ssaki - wiewiórki czy jeże; liczne ptaki i owady) . Ponadto, warto zwrócić uwagę na aspekt społeczny - ogrody miejskie to doskonały sposób na integrację społeczności, oddech od zgiełku miasta oraz naukę ekologii w miłych okolicznościach przyrody.

Ogród ekologiczny

Kolejnym trendem ogrodowym na 2023 rok będzie ogród ekologiczny. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności dbałości o środowisko, co więcej bycie ekologicznym staje się bardzo modną i pożądaną społecznie postawą. Myśląc o przyszłych pokoleniach wielu z nas coraz chętniej dokonuje wyborów proekologicznych stawiając na ekologiczne metody produkcji czy produkty. W ogródku ekologicznym ważne jest stosowanie naturalnych metod ochrony roślin, takich jak naturalne pestycydy i nawozy organiczne. Ponadto, ważne jest również stosowanie technik, takich jak rotacja upraw i mieszanie różnych gatunków roślin, aby zapobiec chorobom i szkodnikom.
W pojęcie ogrodu ekologicznego wpisują się produkty z tworzyw naturalnych takich jak kamień, drewno czy ceramika, a absolutnym hitem są te pochodzące z recyklingu. Czyli wybierając donice warto sięgnąć po te gliniane czy z recyklingu, obrzeża można wykonać z kamienia, a podpory dla roślin z drewna.

Ogrody na skalę mikro

Coraz więcej ludzi mieszka w mniejszych przestrzeniach i dlatego wielu ogrodników szuka sposobów na uprawę roślin w ograniczonych przestrzeniach. Ogrody na skalę mikro to uprawa w pojemnikach, niewielkich doniczkach lub na przykład na balkonach. Warto sięgać po donice czy pojemniki wytwarzane z naturalnych materiałów (kamień, drewno, glina), bądź donice z recyklingu. Zgodnie z ekologicznym trendem minimalizuje się, a wręcz odchodzi od użycia przedmiotów wykonanych z plastiku.
Ogrody na skalę mikro to doskonały sposób na uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni, a także na lepsze wykorzystanie miejsca na balkonach i tarasach. Warto zwrócić uwagę na to, jakie rośliny najlepiej nadają się do uprawy w doniczkach oraz na odpowiednie sposoby pielęgnacji.

Rośliny odporniejsze na zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne to realny problem oraz jedno z najważniejszych wyzwań dla rolnictwa i ogrodnictwa. W związku z tym coraz więcej ogrodników szuka roślin, które są odporne na suszę, ekstremalne temperatury i inne skutki zmian klimatycznych. Jest to konieczne nie tylko ze względu na maksymalizację plonów ale również na oszczędność ograniczonych zasobów wody.

Zrównoważona uprawa

Już od jakiegoś czasu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności uprawy roślin w sposób zrównoważony, czyli bez użycia chemicznych pestycydów i nawozów sztucznych. W związku z tym, rośnie popularność ekologicznych metod uprawy, takich jak rolnictwo biodynamiczne, permakultura czy agroforestry. Również coraz więcej mówi się o pozytywnym i kojącym wpływie natury na ludzi i niejednokrotnie ma ono odbicie w nowych sposobach leczenia - przykładem może tu być hortiterapia.

Musimy pamiętać, że niewątpliwym i bardzo potrzebnym trendem w obecnych czasach jest ekologia. Bycie ekologicznym i dokonywanie ekologicznych wyborów jest nie tylko modne ale niezbędne, aby nasza planeta była w dalszym ciągu miejscem przyjaznym dla nas oraz przyszłych pokoleń.